Annotatsiya: Mazkur maqolada 2016–2030-yillarda Markaziy Osiyo energetika geopolitikasining transformatsiyalashuvi hududning eng yirik ichki bozori va transchegaraviy tarmoqlarning markaziy tuguni boʻlgan Oʻzbekiston misolida chuqur, siyosiy va ilmiy tahlil qilingan. Tadqiqotda mintaqaviy energetika geopolitikasi resurs hamda tranzit uchun raqobat mantiqidan "barqarorlik uchun raqobat" (resilience-competition) mantiqiga oʻtayotgani, bunda institutsional mustahkamlik, tarmoq suvereniteti, mavsumiy muvozanatlash quvvati va energetika diplomatiyasi hal qiluvchi ahamiyat kasb etayotgani asoslab berilgan. Energetika balanslari, investitsiya modellari va boshqaruv islohotlarini solishtirish orqali Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan amalga oshirilayotgan islohotlar Oʻzbekistonning energetika xavfsizligini qanday qayta shakllantirayotgani va uning tashqi siyosiy manyovr maydonini kengaytirayotgani koʻrsatilgan. Shuningdek, maqolada asosiy xavf-xatarlar (iqlimiy, infratuzilmaviy, bozor va siyosiy) tahlil qilinib, dalillarga asoslangan siyosiy koʻmak berishda Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (JIDU) huzuridagi Energetika diplomatiyasi va geopolitikasi markazining roli yoritilgan.
Kalit soʻzlar: Markaziy Osiyo, energetika geopolitikasi, Oʻzbekiston, energetika xavfsizligi, islohotlar, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, elektr energetikasi sektori, tabiiy gaz, qayta tiklanuvchi energiya manbalari, tarmoq suvereniteti, energetika diplomatiyasi.

НОВАЯ ЭНЕРГЕТИЧЕСКАЯ ГЕОПОЛИТИКА: РОЛЬ И ИНТЕРЕСЫ
Аннотация: В данной статье представлен глубокий политически ориентированный академический анализ трансформации энергетической геополитики Центральной Азии в 2016–2030 годах на примере Узбекистана, являющегося крупнейшим внутренним рынком региона и центральным узлом трансграничных сетей. В исследовании обосновано, что региональная энергетическая геополитика переходит от логики конкуренции за ресурсы и транзит к логике "конкуренции за устойчивость" (resilience-competition), где решающее значение приобретают институциональная прочность, сетевой суверенитет, возможности сезонного балансирования и энергетическая дипломатия. Путем сравнения энергетических балансов, инвестиционных моделей и реформ управления показано, как реформы, проводимые Президентом Шавкатом Мирзиёевым, переформатируют энергетическую безопасность Узбекистана и расширяют его пространство для внешнеполитического маневра. Также в статье анализируются ключевые риски (климатические, инфраструктурные, рыночные и политические) и освещается роль научно-аналитического сопровождения, включая деятельность Центра энергетической дипломатии и геополитики Института перспективных международных исследований (УМЭД).
Ключевые слова: Центральная Азия, энергетическая геополитика, Узбекистан, энергетическая безопасность, реформы, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, сектор электроэнергетики, природный газ, возобновляемые источники энергии, сетевой суверенитет, энергетическая дипломатия.