Nogironligi bo‘lgan shaxslarning huquqlarini himoya qilish (Xalqaro Munosabatlar (6 / 2025 №112))
Maqolada soʻnggi yillarda Oʻzbekiston Respublikasida nogironligi boʻlgan shaxslarning huquq va erkinliklarini taʼminlash borasida amalga oshirilgan salmoqli islohotlar hamda bu alohida ehtiyojli guruhlar manfaatlarini himoya qilishda Milliy Ombudsmasning ustuvor faoliyat yoʻnalishlari tahlil qilinadi. Ushbu sohadagi milliy qonunchilik bazasi tubdan takomillashtirilib, 2020-yil oktyabr oyida “Nogironligi boʻlgan shaxslarning huquqlari toʻgʻrisida”gi Qonun qabul qilindi, 2021-yilda esa BMTning Nogironlar huquqlari toʻgʻrisidagi konvensiyasi ratifikatsiya qilindi. Maqolada ushbu insonparvarlik maqsadlarini amaliyotga izchil joriy etish uchun Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti va Vazirlar Mahkamasi tomonidan qabul qilingan farmon va qarorlarning ahamiyati hamda ijtimoiy siyosat mexanizmlari ilmiy jihatdan yoritilgan.
Kalit soʻzlar: Nogironligi boʻlgan shaxslar huquqlari, Oʻzbekiston, Ombudsman, Milliy parlament, Qonunchilik tizimi, Ijtimoiy siyosat, Kasaba uyushmalari.

Защита прав лиц с инвалидностью (Международные Отношения (6 / 2025 №112))
В статье рассматриваются стратегические приоритеты деятельности Национального Омбудсмана по защите прав и законных интересов лиц с инвалидностью в Узбекистане. Авторы анализируют масштабные реформы национальной законодательной базы, включая принятие Закона «О правах лиц с инвалидностью» в октябре 2020 года и ратификацию Конвенции ООН о правах инвалидов в 2021 году. В исследовании подчеркивается роль указов Президента и постановлений Кабинета Министров Республики Узбекистан в формировании инклюзивной социальной политики. В работе обосновано, что правовое обеспечение прав уязвимых слоев населения и институциональное усиление парламентского контроля за их соблюдением напрямую укрепляют конституционное право в Узбекистане, содействуя совершенствованию системы защиты прав человека и внедрению международных стандартов.
Ключевые слова: Права лиц с инвалидностью, Узбекистан, Омбудсман, Национальный парламент, Законодательная система, Социальная политика, Профсоюзы.